رینگ لایت

رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد رینگ لایت

رینگ لایت چیست؟

رینگ لایت از دو کلمه انگلیسی Ring به معنای حلقه و کلمه Light به معنای نور تشکیل شده است که بنابراین ترجمه تحت اللفضی آن حلقه نور می شود. رینگ لایت  تعدادی لامپ کوچک است که از یک دایره یا فقط یک لامپ فلورسنت دایره ای تشکیل می دهد.

رینگ لایت هنگامی که در عکاسی استفاده می شود ، حلقه نور جذابی را درون چشم سوژه ایجاد می کند. در عین حال ، نوری یکنواخت و پراکنده منتشر می کند که به از بین بردن سایه ها کمک می کند. با قرار گرفتن دوربین در وسط حلقه می توانید این نور را در مقابل سوژه قرار دهید. رینگ لایت کوچکتری را می توان برای عکاسی ماکرو روی لنز دوربین نیز نصب کرد. 

کاربرد رینگ لایت چیست؟

کاربرد اصلی رینگ لایت ها در عکاسی و فیلمبرداری در فضای داخلی است ،که در زمینه های مختلف عکاسی پرتره ، عکاسی ماکرو ، سایر برنامه هایی که شامل کارهای نزدیک از نزدیک فقط با یک موضوع هستند مانند: عکاسی از غذا ، برای آرایشگاه ها ، بلاگر ها ، ولاگر ها و … در مجموع عکاسی یا فیلمبرداری که نمای نزدیک با سوژه باشد می شود استفاده کرد. همچنین به عنوان ابزاری مناسب برای نورپردازی برای فیلمبرداری در فضای داخلی و فیلم برداری مورد استفاده قرار می گیرد.

عکاسان و فیلمبرداران کاملاً عاشق این چراغ ها هستند. آنها نورهای پراکنده بیشتری را در اطراف سوژه ارائه می دهند در حالی که سایه های تند را کاهش می دهند ، به همین دلیل یک ابزار نورپردازی محبوب برای تصویربرداری از نمای نزدیک است. این ابزار می تواند خطوط صورت را به گونه ای که نور ناهموار نباشد از بین نبرد و تغییر ندهد ، و آن را به ابزاری مناسب برای پرتره و سلفی تبدیل کند.

رینگلایت ها از لامپ های سفید گرم تشکیل شده اند که از نور روز در محیط داخلی تقلید می کنند و رنگ پوست طبیعی سوژه را بیرون می آورند. آنها در اندازه های مختلف ، گاهی اوقات با چراغ های کم نور ، و سازگار با هر نوع دوربین هستند.

همانطور که می دانید رینگ لایت ها حلقه های نوران (کچ لایت) داخل چشم سوژه می اندازند که این موارد برجسته و دیدنی فوری باعث جذابیت و جذابیت پرتره می شوند ، زیرا بلافاصله توجه بیننده را به چشمان سوژه جلب می کنند.

اگر فقط از رینگ لایت برای نورپردازی استفاده کنید ، متوجه سایه ای “هاله” در اطراف سوژه خود خواهید شد.

رینگ لایت

اما دلیل اینکه این نورها را به صورت حلقوی می‌سازند این است که بتوانید لنز دوربین را در میان آن قرار دهید. یعنی در واقع منبع نورانی، دورتادور لنز قرار می‌گیرد. این دقیقاً برخلاف اتفاقی است که درباره اغلب فلاش‌های روی دوربین و فلاش‌های اکسترنال می‌افتد. جالب اینجاست که برخی از نورهای رینگی اصلاً طوری طراحی می‌شوند که دیگر پایه جداگانه ندارند و عملاً دور لنز خود دوربین قرار می‌گیرند یا روی لنز نصب می‌شوند. اما این نوع کاربرد اصولاً به چه کار پرتره می‌آید و چرا لازم است از آن استفاده کنیم؟

چرا رینگ لایت‌ها را استفاده می‌کنیم؟

رینگ لایت‌ها از معدود نورهایی هستند که برای عکاسی و فیلم‌برداری به یک اندازه کاربرد دارد. کاربرد رینگ لایت در عکاسی، معمولاً برای سوژه‌هایی است که لازم است از نزدیک از آن‌ها عکاسی کنیم. می‌دانیم که هر چقدر دوربین و منبع نور به یک سوژه‌ای نزدیک‌تر شوند، جهت دید دوربین و زاویه فلاش، از هم دورتر می‌شوند و باعث ایجاد سایه‌های بیشتری در اطراف (خصوصا در زیر سوژه) می‌شود. به خصوص زمانی که از فلاش‌های اکسترنال استفاده می‌کنیم، معمولاً لامپ یا همان قسمت سر فلاش در فاصله‌ای نزدیک به 15 تا 20 سانتی‌متر بالاتر از دهانه لنز قرار دارد و باعث می‌شود در عکس‌های نزدیک و کلوزآپ، سایه‌های تیز و شدیدی زیر چانه و بینی و ابرو‌ها ایجاد شود.

علاوه بر این درباره عکاسی ماکرو، (مانند عکاسی از چشم‌ها، عکاسی از دهان و دندان در رشته‌های پزشکی و همچنین عکاسی از اجسام خیلی ریز) همواره مشکل نوردهی در نقطه مورد نظر وجود دارد و شاید  نتوانید زاویه تابش نور را به سمت سوژه هدایت کنید.

در چنین مواقعی، تنها گزینه کاربردی، نور فلاش رینگ لایت است.

دقیقاً مانند همین شرایط را در فیلم‌برداری‌های از نزدیک مانند Vlogging می‌بینیم. Vlogging یا فیلم‌برداری از خود، خصوصا با تلفن‌های همراه که برای برقراری سیمنار‌ها و وبینار‌ها و لایو‌های اینستاگرام کاربرد زیادی دارد، یکی از مواردی است که لازم است چهره شخص کاملاً از نزدیک نوردهی شود.

اگرچه در چنین شرایطی، بهتر است از منابع نور بزرگ و چندگانه استفاده شود تا نور بهتری ایجاد شود، اما رینگ لایت‌ها را می‌توان یک گزینه ارزان قیمت و جمع و جور برای این کار به شمار آورد.

اما چرا نورهای رینگ لایت را به عنوان منبع نور مورد علاقه آرایشگاه‌ها و عکاسان آرایشی به شمار می‌آورند؟ حتماً تا به حال بار‌ها در ویدئو‌هایی که پشت صحنه گریم بازیگر‌ها را نمایش می‌دهند، روند کاری چهره پردازان را دیده‌اید. در اتاق‌های گریم، معمولاً بازیگران روبروی یک آینه می‌نشینند که دور تا دور آن، با لامپ‌های مختلف پر شده است و در اغلب موارد، خود اتاق هم نسبتا تاریک است. دلیل این انتخاب این است که نور اتاق یا نور سقف، تاثیری روی سایه‌های صورت بازیگر نگذارد و شخص چهره پرداز بتواند صورت را به صورت طبیعی در برابر آینه ببیند.

نکته مهم اینجاست که نورهای دورتادور آینه تقریبا کار همین رینگ لایت‌ها را می‌کند و باعث می‌شود تا کوچکترین سایه‌‌ای روی صورت ایجاد نشود. به این ترتیب شخص چهره پرداز می‌تواند با دقت کامل، تمام اجزای صورت را مشاهده کند.

دقیقاً مشابه همین حالت هم درباره آرایشگران وجود دارد. آن‌ها هم دوست دارند سوژه‌هایی که آرایش کرده‌اند با کمترین سایه اضافی روی چهره‌شان عکاسی یا فیلم‌برداری شوند. علاوه بر این، همان‌طور که گفته شده، رینگ لایت‌ها یک نور حلقوی بسیار زیبا هم در چشمان سوژه ایجاد می‌کند که بدون نیاز به لنز‌های مصنوعی موجب برجسته شدن و زیباتر شدن چشمان سوژه نیز می‌شود.

به همین دلیل اغلب عکاسانی که در آرایشگاه‌ها عکاسی می‌کنند، ترجیح می‌دهند تا از نورهای رینگی، استفاده کنند. خصوصا اینکه حلقه نوری که در چشم‌ها ایجاد می‌شود، بدون نیاز به لنز‌های زیبایی که در چشم قرار می‌گیرند، جلوه فوق‌العاده‌ای به نگاه سوژه می‌دهند. همچنین معمولاً نوری یکنواخت و بدون سایه روی همه صورت و گردن و بدن سوژه ایجاد می‌شود که تاثیر کار آن‌ها را به خوبی به نمایش می‌گذارد.

نوری که رینگ لایت‌ ها ایجاد می‌کنند، معمولاً از تعدادی LED بسیار کوچک و پر نور با قدرت تابش بالا حاصل می‌شود. این نور‌ها دارای درجه کلوین نزدیک به نور خورشید هستند. یعنی اصلاً با نورهای LED معمولی که نوری سرد و یخ دارند قابل مقایسه نیستند و ضمناً برخلاف اغلب نورهای LED عادی، پرش نور هم ندارند. بنابراین وقتی با آن‌ها ویدئو می‌گیرید، مشکلی بابت پرش تصویر بر اساس اختلاف فرکانس نور ندارید.

نور طبیعی این رینگ لایت‌ها باعث می‌شود تا رنگ پوست کاملاً طبیعی و عادی باشد.

بنابراین اگر بخواهید با کلوین کار کنید، احتمالاً درجه کلوین 5000 تا 5500  برایتان مناسب است و در صورتی که در نور روز کار کنید، می‌توانند با نور طبیعی خورشید هم ترکیب شوند و جلوه‌ای یکدست و زیبا پدید آورند. طبیعتاً مانند فلاش‌های استودیویی یا اکسترنال، می‌توانید نور آن‌ها را کم و زیاد کنید و با دور یا نزدیک‌ کردن رینگ لایت به سوژه، کیفیت نور (مقدار نرم یا تیز بودن سایه‌های آن) را کنترل کنید. البته توجه داشته باشید که اگر نور را زیادی به سوژه نزدیک کنید، احتمالاً باعث بوجود آمدن یک هاله نورانی در اطراف صورت سوژه هم می‌شود.

 مشاهده مشخصات بیشتر و قیمت رینگ لایت ها

 

رینگلایت

کاربرد رینگ لایت برای عکاسی ماکرو

اما دلیل اینکه این نور‌ها، این‌قدر برای عکاسی ماکرو مورد استفاده هستند چیست؟ اصولاً وقتی درباره عکاسی ماکرو صحبت می‌کنیم، معمولاً سوژه‌هایی را در نظر می‌گیریم که اندازه‌ای کوچک‌تر از چند سانتی‌متر دارند یا حتی اگر سوژه‌های بزرگی هم باشند، ما معمولاً چند سانتی‌متر از آن‌ها را در کادر خود قرار می‌دهیم. طبیعتاً وقتی منبع نور ما بتواند از جهات مختلف رو به یک سوژه ماکرو بتابد، از هیچ طرف، سایه‌ای ایجاد نمی‌شود. چون نور‌هایی که از جهات مختلف می‌تابند، همدیگر را خنثی می‌کنند و طبیعتاً آنچه که باقی می‌ماند، خود سوژه بدون سایه‌های حاصل از برجستگی‌ها و فرو رفتگی‌ها است.

به همین دلیل هم یکی از محبوب‌ترین انواع نورهای مصنوعی برای سوژه‌های کوچک همین رینگ لایت‌ها هستند که گاهی اوقات می‌توانند حتی به عنوان جایگزین خیمه‌های نور هم به کار روند.

زیرا برخی از سوژه‌ها را نمی‌توان در داخل خیمه نور قرار داد. فرض کنید می‌خواهید از دندان‌ها یا چشمان یک شخص عکس بگیرید. طبیعتاً قرار دادن خود شخص در داخل خیمه نور ممکن نیست و همچنین اگر بخواهید نوری یکدست و بدون سایه برای عکاسی ماکرو داشته باشید، باید از جهات مختلف نوردهی کنید و همچنین مراقب باشید تا سایه خود دوربین هم روی صورت سوژه نیفتد.

روشی که عکاسان حرفه‌ای در اینجا استفاده می‌کنند، همین نورهای رینگ لایت است که می‌تواند دور لنز قرار گرفته و به اندازه کافی به سوژه نزدیک شود تا سایه‌های اضافی را از بین ببرند.

رینگ لایت چیست

دقیقاً شبیه به همین شرایط را برای فیلم‌برداری از سوژه‌های نزدیک هم داریم. نورپردازی صورت در ویدئو‌های آموزشی که گاهی اوقات به ویدئو‌های یوتیوبی هم شناخته می‌شوند، نیازمند چندین شاخه نور و مهارت فنی زیادی است. این در حالیست که یک رینگ لایت بزرگ می‌تواند به راحتی، تصویری با نورهای یکدست و سایه‌های ملایم برایتان ایجاد کند و گاهی اوقات نتیجه‌ای بهتر از چندین نور برایتان فراهم خواهد کرد.

بسیاری از آرایشگران، آشپزها، نقاشان و تمامی افرادی که به صورت آنلاین، روی اینستاگرام یا شبکه‌های اجتماعی، به معرفی کار‌ها و خدمات خودشان می‌پردازند، از این نور‌ها برای افزایش کیفیت و شفافیت ویدئو‌هایشان استفاده می‌کنند. زیرا این نور‌ها نه فقط برای دوربین‌های عکاسی، بلکه برای فیلم‌برداری و عکاسی با موبایل هم بسیار کارآمد هستند و روش استفاده از آن‌ها نیز بسیار ساده است.

در مقاله های بعدی به معرفی انواع رینگلایت ها و ضرورت استفاده از رینگ لایت و پارامترهای انتخاب یک رینگ لایت مناسب با نیاز شما خواهیم پرداخت.

به نظر شما رینگ لایت ها چه کاربردهای دیگری دارند؟

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.